LOPEN IS EEN FEESTJE!

Als je lid bent van AV Veluwe kun je letterlijk iedere dag aansluiten bij een trainingsgroep, als je dat wilt. Zo lopen er op zaterdag al acht trainingsgroepen op verschillende niveaus. In totaal tel ik op de site 23 groepen. Nu is het gekke dat je de loopmaatjes van je eigen groep redelijk tot goed leert kennen, terwijl velen van ons bijna geen clubgenoten buiten die eigen groep kennen. Daarom leek het mij een goed idee om van tijd tot tijd eens zo’n groep aan iedereen voor te stellen. Deze keer -de eerste- is de beurt aan een groep, die zich specifiek voorbereidt op de Midwintermarathon (8/16,1). De groepsleden splitsen zich op in twee subgroepen nadat ze zich verzameld hebben op de woensdagavond om zeven uur bij ‘dé boom’ in het Orderbos. Nu is een kenmerk van een bos dat er meerdere bomen in staan, dus om het startpunt te vinden leek mij een hele puzzel. Met hulp van de site, waar met pijlen de juiste boom op een foto is aangegeven, is het mij vorige week gelukt de groep te vinden. Ik heb dezelfde boom gefotografeerd, maar dan mét trainingsgroep.

Op de hurken v.l.n.r: Jolanda van den Brink, Ineke Middelhoek (trainer), Anneleine Burgers. Middelste rij: Lenie Kers-Bloemink, Ans van den Broek-Willems, Heidi Rorije, Sandra Peters, Elfra Prakken, Erica Mulder (trainer), Hans van der Linden, Kristel Holsboer, Eeuwe Drijfhout. Achterste rij: Inge Nijboer, Wouter Tromp, Hans Marsman. Op de foto ontbreken: Annelies Oud, Remco Puister, Jörgen Moleveld, Marcel Cantor, Wilma van Dort, Ramona Ribbink, Jaya Sicco Smit, Iris de Jong, Ella van der Nat.

Een aantal groepsleden heb ik de volgende vragen gesteld:

– loop je de 8 of de 16km bij de Midwinter?                     – hoe lang loop je al?

– wat is je doel?                                                                      – doe je ook aan andere wedstrijden mee?

– wat is het leuke van deze trainingsgroep?

Opvallend is dat bijna niemand een bepaalde tijd voor de Midwinter als doelstelling noemt. Het zijn ook niet de deelnemers die in het wedstrijdvak starten en voor een podiumplek gaan. Maar kom op, zeg: er doen 18.500 mensen mee en slechts enkelen daarvan komen op het podium terecht. Al die anderen worden op de Loolaan ook als winnaars onthaald.

Jolanda loopt nu zes jaar. Zij hoopt de 8 km aan een stuk uit te lopen. Als de tijd daarbij sneller is dan voorgaande jaren dan is dat leuk, maar het is geen must. Bij de groep is ruimte voor een stukje gezelligheid en het is een goede stimulans om te lopen. Ook Sandra noemt de groep ‘een duwtje in de rug’ om te gaan lopen. Ik heb het wel eerder gehoord: er is niemand die je erop aanspreekt als je een keer niet op komt dagen, maar toch doe je eerder je hardloopschoenen aan als je in een groep loopt. Sandra liep12 jaar geleden bij de beginnerscursus en daar was haar al verteld: ‘Lopen is een feestje!’. Dat geldt nu nog steeds voor haar. Op de 8 km wil ze vooral lekker lopen en dan tevreden over de finish komen. Kom bij haar niet aan met een benaming als ‘de langzame groep’. Aandacht voor de recreatieve lopers vindt zij net zo belangrijk als voor de topprestaties van de wedstrijdlopers; samen vormen we de vereniging!

Hans van der Linden loopt sinds enkele maanden bij ons, maar is al wel sinds 1991 actief in clubverband. Hij wil ongedwongen lekker trainen. Nu wordt dwang bij geen enkele trainingsgroep van AV Veluwe gebruikt (afgezien van een beetje groepsdruk…), maar Hans doelt vast op de sfeer: ‘Niets moet!’’  Naast de woensdagavond traint hij nog twee keer per week zelf. Bij de Midwinter hoopt hij de 25km uit te lopen. Verder staan op het programma de Achtkastelenloop in Vorden (30 km), de marathon in Rotterdam en de kustmarathon in Zeeland. Een echte kilometervreter, dus. Binnen de vier uur op de marathon zou mooi zijn! Toch nog iemand die een tijd wil noemen….

De andere Hans in deze groep, Marsman, loopt zelfs al sinds 1982. Hij heeft juist wat meer aanleg voor de kortere afstanden en heeft in het verleden wel meegedaan aan NK’s op de 200, 400 en 800 meter. Na veel blessureleed is hij nu op de weg terug. Zijn doelstelling is dan ook vooral héél te blijven en zeker niet tot het gaatje te gaan op de 8 km. Trainen (in principe voor 10EM) in een mooie omgeving en lol hebben met een gezellige groep tijdens langere duurloopjes: daar gaat het om. 

Ineke is sinds 2019 bij Veluwe en anderhalf jaar trainer. Zelf heeft zij aan diverse wedstrijden tot maximaal een halve marathon meegedaan. Voor de training gaat het om fysiek bezig zijn én gezelligheid; het is een vaste groep. Vaak kiest zij voor een intervaltraining, bijvoorbeeld 5 x 6 minuten of 12 x 1 minuut. Na de Midwinter stopt de training niet; ze gaan gewoon door met de voorbereiding op de volgende wedstrijd: achtereenvolgens Kroondomeintrail, RunX-loop, Zevenheuvelenloop. De trainingsgroep krijgt gewoon een andere naam!

Trainer Erica: Na ieder doel doen we een stapje terug en bouwen van daaruit weer op. ’s Winters trainen we op de weg, maar zolang het kan gaan we het bos in. De meesten doen naast de interval op woensdag ook de duurloop op zaterdag. We zijn  nog op zoek naar een derde trainer voor de korte afstand.

Ans doet voor de 10e keer mee aan de Midwintermarathon; 6x 18,5 km (voorganger van 10 EM) en nu voor de 4e keer de 8. Voorheen liep zij soms wel 20 wedstrijden per jaar: 5 km tot en met halve marathon. Nu, op haar 73e, beperkt zij zich tot de directe omgeving: Leestencross, IJsselloop, Spelderholtloop en dus Midwinter. Voor Ans gaat het om fit en gezond blijven, maar ook om de sociale contacten. Zij vindt het een gezellig groepje. Er wordt rekening gehouden met elkaar en ‘lussen’ is heel gewoon. De trainers geven feedback, steunen en motiveren, en laten iedereen in zijn waarde. Een mooi compliment!

Mijn algemene indruk is dat het een gemêleerde groep is: wat jonger of wat ouder, meer of minder ervaring, lange of korte afstand. En de kernwoorden zijn: ‘lekker lopen’ en ‘gezellig’.  Uitstekend bezig, dus! En we horen graag jullie ervaringen bij de Midwinter.

Iedereen die regelmatig op de weg loopt, weet hoe belangrijk het is om goed zichtbaar te zijn. Daarmee kun je bijna niet overdrijven. Of toch? Deze vier dames zijn stuk voor stuk oogverblindend! Daarnaast hebben ze nog iets gemeen: alle vier zijn ze de moeder van een tweeling. Om het feest compleet te maken, heb ik -als vader van een tweeling- deze foto gemaakt.

Henk van der Schaaf

Geplaatst in Actueel.

Geef een reactie